خال برداری و ضایعات پوستی

خال برداری و ضایعات پوستی

خال برداری

خال درواقع یکی از ضایعات پوستی است که روی پوست هر فردی ممکن است ظاهر شود. زمان ظهور خال در افراد متفاوت است اما اکثرا از زمان کودکی تا 30 سالگی روی پوست افراد ظاهر می‌شود. برخلاف تصور افراد، خال ها بدون تغییر نیستند، ممکن است خال پس از مدتی تغییر رنگ، یا حتی تغییر شکل بدهد، و یا روی خال مو رویش کند.

وجود 10 الی 40 خال به روی پوست، طبیعی و رایج است، اما اگر تعداد خال ها چیزی بیشتر از این تعداد باشد، باید علت افزایش آن را بررسی آزمایش کرد.

از جمله علل وجود و بروز خال ها می توان به دلایل ژنتیکی، عوامل محیطی، هورمون‌های جنسی به‌خصوص استروژن و پروژسترون به خصوص در خانوم ها اشاره کرد.

نکته‌ای مهم درباره این کار این است که قبل از هر اقدامی خال‌ها باید توسط متخصص بررسی شوند. بعد از بررسی‌های لازم اگر خال قابل برداشت باشد، پزشک اقدامات لازم را انجام می دهد.

برداشتن خال ها با رادیوفرکوئنسی یا RF

برای برداشتن خال، آن هم با هدف زیباسازی پوست، رادیوفرکوئنسی یا روش RF بسیار می توان کاربردی و مناسب واقع شود. از جمله ویژگی های متمایز کننده این روش، به جای نگذاشتن جای اسکار و زخم می باشد. با این حساب دیگر مراجعین محترم که درخواست عمل زیبایی برداشتن خال دارند، دیگر نگرانی نخواهند داشت!

پس از انجام این متد، اطراف منطقه برداشتن خال، شاید قرمز باشد. این قرمزی پس از 3 الی 4 هفته از بین می رود!
در روش رادیوفرکوئنسی یا کوتر نیز
احتمال عود کردن دوباره خال وجود دارد که با انجام دوباره رادیوفرکوئنسی، به راحتی رفع میشود!

خال برداری با روش پلاسما تراپی

اقدامات بعد از عمل خال برداری

روش سوزاندن ؛ بیمار باید از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی استفاده کند تا جای عمل دچار عفونت نشود و بعد از ۲۴ ساعت می تواند صورتش را بشوید. رعایت نکات بهداشتی و استفاده مرتب از پمادها در هفته های اول بعد از خال برداری بسیار مهم است. و شخص می تواند بعدبستن زخم از ترمیم کننده استفاده کند تا جای زخم باقی نماند

ممکن است جای عمل تا چند هفته قرمز باشد، اگر قرمزی جای عمل بیش از شش هفته طول بکشد باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا که جای خال تبدیل به گوشت اضافی نشود.

0 Comments